College

Początki collegu

7:00 AMMascara Los Angeles

Na samym początku blogowania w ABC College była mowa o przybliżonych kosztach nauki w collegu, a dzisiaj jest dalsza część na temat szkoły, ale więcej już na temat samego przebiegu nauki. 


Zanim zaczniemy college, musimy wiedzieć jaki tytuł chcielibyśmy uzyskać po zakończeniu szkoły. Mamy trzy do wyboru, a są to:
A.A. Degree ( Associate in Arts Degree-kierunki humanistyczne), A.S. Degree (Associate in Science Degree-kierunki ścisłe) i Certificates of Achievements.

Jaka jest różnica pomiędzy Degree a Certificates?

A.A. i A.S. Degree oprócz klas, które musimy wziąć zgodnie z nasza specjalizacją, musimy również zdać ogólne klasy czyli General Education. Nauka zajmuje przeważnie 2,5 lata i takie Degree daje nam możliwość kontynuowania nauki na Uniwersytecie.

W Certificates of Achievements jest o tyle łatwiej, gdyż nie musimy uczyć się niczego innego niż poza naszą specjalizacją, czyli General Education pomijamy. Teoretycznie college z Certificates of Achievements skończymy o wiele wcześniej, ale nie daje niestety nam możliwości przetransferowania się do Uniwersytetu.
Czyli jak sami widzicie A.A. i A.S. Degree jest na wyższym poziomie, po którym ukończymy college z pełnym wymiarem, a po Certificates of Achievement otrzymamy tylko dyplom.

Przejdźmy teraz do zajęć szkolnych jakie musimy wziąć. Nie wiem jakie są wymogi w innych collegach, ale mój wymaga 60 unitów (każde zajęcia mają przypisaną ilość unitów). Międzynarodowy student, żeby utrzymać studencką wizę, musi ukończyć minimum 12 unitów (przeważnie 3 zajęcia) na każdy semestr.

Te 60 unitów w A.A i A.S Degree składa się z klas jak:

General Education- matematyka i angielski ( im lepiej napiszemy placement test, tym na wyższym poziomie się znajdziemy, a dzięki temu zaoszczędzimy dużo pieniędzy ),w-f, nauki ścisłe i humanistyczne. Jest to minimum 18 unitów,z których to my sami decydujemy jakie chcemy wziąć klasy z każdego działu.

Major classes- klasy nawiązujące do Twojej specjalizacji

Electives- jeśli klasy z General Education i Major classes nie dadzą nam łącznie 60 unitów, musimy dodatkowo wziąć klasy z działu electives. Nie musimy wybierać klas, które nawiązują do naszej specjalizacji, ale jeśli chcemy kontynuować naukę na Uniwersytecie, to przynajmniej powinniśmy brać pod uwagę klasy, które są kwalifikowane do przetranserowania.

W każdym collegu otrzymamy pomoc od doradcy (zwanego tutaj counselor), który pomaga nam w wyborze klas. Więc nie musimy się obawiać, że popełnimy jakikolwiek z tym związany błąd.

Ja jestem na kierunku Business-Management i na pierwszy ogień idzie matematyka, angielski i klasa informatyczna. Także trzymajcie kciuki za mnie pod koniec sierpnia :)Mam nadzieję, że jest to w miarę zrozumiałe i jasne to, co napisałam. Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub niejasności, wiecie gdzie mnie znaleźć:)You Might Also Like

13 komentarze

 1. Hej, pewnie gdzieś mi to umknęło, ale powiedz mi proszę, gdzie będziesz mieszkać w czasie studiów? Wynajmujesz coś? Pytam, bo mój przyjaciel, który od dziecka mieszka w Stanach, mówił mi, że większość Uniwersytetów wymaga mieszkania na kampusie,tak aby studenci się zintegrowali, przynajmniej przez pierwsze dwa lata. Jak to wygląda w collegach? Pozdrawiam z Polszy,
  Asia

  ReplyDelete
  Replies
  1. College nie zapewnia nam akademików, więc musimy znaleźć sobie sami zakwaterowanie. Chociaż może są jakieś wyjątki. Nie wiem natomiast jak to jest na Uniwersytetach. Pozdrawiam:)

   Delete
 2. Jeeej! Dzięki za wytłumaczenie, zawsze interesowały mnie studia w USA, a ty wytłumaczyłaś to bardzo szczegółowo i zrozumiale!

  ReplyDelete
 3. Mam nadzieję, że za dwa lata po programie też będę mogła pójść na studia w USA,
  powodzenia w collegu! :))

  ReplyDelete
 4. Ile trzeba mieć zapasu finansowego, żeby móc skończyć takie studia?

  ReplyDelete
  Replies
  1. O kosztach pisałam w tym poście http://mascarala.blogspot.com/2013/02/abc-college-u-w-usa.html Plus koszty życia.
   Pozdrawiam:)

   Delete
 5. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 6. Czy zamierzasz się przenieść na 4-letni uniwersytet po ukończeniu community college żeby otrzymać Bachelor's Degree? Jeśli nie, to w jaki sposób planujesz legalnie pozostać w Stanach po ukończeniu collegu? Pytam, bo sama chcę wyjechać jako au pair do Stanów na 2 lata, później pójść do community college bo jest stosunkowo tani, ale nie jestem pewna co dalej, jeśli nie zdecyduję się na małżeństwo ;) Wiza pracownicza odpada, chyba że wygra się zieloną kartę heh.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie sądzę, żebym od razu poszła do Uniwersytetu, bo już będę doszczętnie spłukana po collegu:p Ale myśłałam, żeby dostać jakieś praktyki albo jakąś pracę na wizie pracowniczej. A potem czas pokaże :) Powodzenia!

   Delete
  2. Miałam taki sam plan, ale okazuje się że my chyba raczej nie kwalifikujemy się do wizy pracowniczej :( Tutaj są warunki żeby ją otrzymać:

   Pracownicy z prawem pierwszeństwa (E1)
   Osoby o nadzwyczajnych uzdolnieniach w dziedzinie nauki, edukacji, sztuki, biznesu i sportu: wybitni profesorowie i naukowcy, niektórzy członkowie zarządu i dyrektorzy międzynarodowych korporacji.

   Osoby o wyjątkowych uzdolnieniach w dziedzinie nauki, sztuki i biznesu oraz przedstawiciele określonych zawodów (E2)
   Wysokiej klasy specjaliści posiadający wyższe stopnie naukowe lub ich odpowiedniki, lub tytuł licencjata i co najmniej 5 lat doświadczenia w danej dziedzinie oraz osoby o wyjątkowych uzdolnieniach w dziedzinie nauki, sztuki i biznesu.
   Osoby posiadające tytuł licencjata i stosowne uprawnienie do wykonywania wyuczonego zawodu.

   Pracownicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani (E3)
   Pracownicy wykwalifikowani z co najmniej dwuletnim doświadczeniem oraz inni pracownicy pracujący na stanowiskach, na które brakuje chętnych w Stanach Zjednoczonych. Uwaga: Ambasada nie dysponuje listą takich stanowisk.

   Imigranci specjalni (SD, SR, SB)
   Niektórzy duchowni i przedstawiciele wyznań religijnych niektórzy pracownicy organizacji międzynarodowych i członkowie ich najbliższej rodziny, obecni i byli pracownicy rządu Stanów Zjednoczonych, kwalifikujący się na podstawie specjalnych kwalifikacji i rekomendacji oraz powracający rezydenci Stanów Zjednoczonych.

   Inwestorzy (T)
   Osoby tworzące nowe miejsca pracy dla co najmniej dziesięciu niespokrewnionych ze sobą osób poprzez zainwestowanie minimum 1,000,000 dolarów w nowe przedsiębiorstwo w Stanach Zjednoczonych lub minimum 500,000 dolarów w tzw. „targeted employment area”, czyli regionach, w których występuje niedobór siły roboczej.

   I co w takim przypadku? Wiem, że trzeba myśleć pozytywnie, ale strasznie boję się, że skończę ten college i będę zmuszona wyjechać z USA, a gdy będę chciała gdzieś indziej dokończyć studia, to możliwe że trzeba będzie je zaczynać od początku bo z tego co mi wiadomo, to w Europie nie ma odpowiednika Associate's degree. Przepraszam za takie pesymistyczne posty, szukam kogoś kto wymyśli jakieś dobre rozwiązanie oprócz małżeństwa haha. Po prostu nie wyobrażam sobie mieszkać na stałe w innym miejscu niż w Stanach. Eh, ten kraj coś w sobie ma... ^^

   Delete
  3. Jeśli nawet z pracą sie tutaj nie uda, to mam plan B. Stany nie są dla mnie ostatecznym miejscem zamieszkania. Ale wierze, że tutejszy college nam pomoże w przyszłości :)

   Delete
 7. Czy za takiego doradcę w na uczelni się płaci?

  ReplyDelete

Contact Form