College

ABC college-u w USA

7:55 PMMascara Los Angeles


W 2011 roku przyjechałam do Los Angeles jako au pair. Mój program dobiega końca, więc co zamierzam zrobić po byciu au pair? Szczerze powiedziawszy nie widzę swojej przyszłości w Polsce. Jednym z głównych powodów jest praca, którą jest ciężko znaleźć dla młodych osób bez doświadczenia. Wiem, że mam tutaj ogromne możliwości rozwoju kierunku, w którym chce się uczyć i wiem, że będę brnąć wyżej i wyżej z moimi celami tutaj.


Więc jakie kroki trzeba podjąć, żeby zacząć college w Stanach? Po pierwsze, trzeba mieć trochę szczęścia, jak np tutaj okazała się moja host rodzina, to oni zdecydowali się zostać moimi sponsorami. Po drugie silna wolna i chęć. Nie wystarczy marzenie albo strach i lęk. Nie jesteś pewien, czy dasz radę, tzn że nie jesteś gotowy.

Pierwszy rok bycia au pair był dla mnie czasem zabawy, zakupów i podróży. W drugim roku postanowiłam się otrząsnąć z wydawania pieniędzy. Znalazłam też dodatkową pracę na weekendy jako opiekunka. Pracy jest sporo i przyprawia o ból głowy, ale wiem, że ciężka praca popłaca. Szkoła w Stanach dla międzynarodowych studentów jest strasznie droga. Dlatego im więcej zaoszczędzonych pieniędzy, tym lepiej.Zawsze trzeba się ubezpieczyć na zaś. To nie jest tak,że host rodzina zapłaci za całkowity koszt collegu za nic nie robienie. Doszłam z nimi do kompromisu, że będę im dalej pomagać z dziećmi. Czy warto inwestować pieniądzę w edukację w USA? Moim zdaniem tak, nawet jeśli kiedy wrócę do Polski, pracodawcy patrzą inaczej na międzynarodową szkołę i na osobę znającą język.OPŁATY ZA SZKOŁĘ

College dzieli się na 4 semestry, spring, summer, fall i winter(wiosna,lato, jesień, zima). Wymagane jest żeby uczęszczać na dwa semestry spring i fall. Trwają od 4-5 miesięcy. Każda klasa składa się z unitów. Jest wymagane od studentów międzynarodowych, żeby wziąć 12 unitów w spring i fall semestrze, czyli  jest to przeważnie minimum  3- 4 zajęć. Moja szkoła obciąża $211 za unit. Czyli za 12 unitów w jednym semestrze zapłacimy $2532, za dwa semestry, wiecie już ile;) Plus koszta książek i innych wydatków. Jeden semestr około $4000. Żeby ukończyć college potrzebne jest nam 60 unitów, czyli 5 semestrów.

Czy wymagany jest TOEFL  lub inny test?  

W moim collegu nie, ale trzeba napisać placement test, który przypisuje studenta do poziomu zajęć. Sprawdzają wiedzę angielskiego( test pisemny i ustny) i matematyki (tylko pisemny).

Jakie dokumenty złożyć do szkoły? 

To zależy od wymagań szkoły jaką wybieracie, ale podstawowymi dokumentami jest to przetłumaczona polska matura na angielski i dokument wypełniony przez sponsora.

WIZA 

Jest różnica pomiędzy staraniem się o wizę F1 w Stanach i w Polsce. Jeśli jesteś już w Stanach I składasz papiery o wizę tutaj, otrzymasz  I-20, która daję Ci możliwość pobytu i studiowania legalnie. Natomiast nie jesteś upoważniona/y do podróżowania poza Stanami. Czyli jeśli chcesz odwiedzić rodzinę w Polsce, a po jakimś czasie wrócić do Stanów kontynuować naukę, trzeba starać się o wizę w polskiej ambasadzie, gdyż na I-20 nie wpuszczą Cię na tereny Stanów. Natomiast jeśli starasz się o wizę od razu w Polsce, możesz wracać do Polski ile sobie zażyczysz ;) Koszt wizy ok. $490.

Informacje powyżej są z mojego doświadczenia. Wszystkie wymagania, koszta zależą od stanów lub collegu. Jeśli macie jakieś pytania, pytajcie śmiało, spróbuje Wam pomóc :) 


You Might Also Like

7 komentarze

 1. Fajnie, że wrócilaś! :)
  Moge zapytac jaką część dolożą Ci hosci do studiowania? Rozumiem, że robisz tam magisterkę, tak? Czy licencjat? Jak to wyglada? No i pochwal się w jakim kierunku się kształcisz :)
  A i jeszcze jedno, czy Ty to zaproponowalas hostom czy Oni Tobie?

  Pozdrawiam!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hości się spytali czy może chciałabym zostać w Stanach na dłużej niż tylko 2 lata. Moja host mom była tutaj jako międzynarodowa studentka, więc łatwiej było zacząć ten temat. Chce studiować biznes :)

   Delete
 2. Kiedyś się właśnie zastanawiałam czy jeszcze napiszesz. ;) Byłaś Au Pair cały czas w tej samej rodzinie?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Przez 1,5 roku jestem u tej samej rodziny:)

   Delete
 3. tzn że musimy mieć tylko te dwa semestry czyli wychodzi ok. $8000 za rok? pozdrawiam!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tak, może być mniej lub więcej i to też w zależności od szkoły.

   Delete
 4. a jak z polską maturą?

  ReplyDelete

Contact Form