Au Pair Ciekawostki z życia USA

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

10:00 PMMascara Los Angeles

To już drugi post dotyczący pytań, które od Was regularnie dostaje. 
Pytania podzieliłam na 3 części: Au Pair, college i życie w LA. 
Jeśli pytania gdzieś się powtórzyły, to z góry najmocniej przepraszam, ale niektóre z pytań nagminnie się pojawiają, więc nawet i dobrze by sobie je utrwalić :) 
Jeśli jesteście zainteresowani jakie odpowiedzi udzieliłam do poprzednich pytań zadawanych od Was, odsyłam do tego POSTA, a teraz zapraszam Was na dzisiejsze FAQ.Pytania dotyczące Au Pair

Ile i w jakim wieku najlepiej mieć host dzieci?
Najlepszy wiek dla mnie to albo szkolny, kiedy pracy nie jest za wiele, albo maluchy, kiedy dają wiele radości. Każdy obawia się trójki lub czwórki dzieci, twierdząc, że sobie nie poradzi. Osobiście stwierdzam, że taka ilość dzieci jest lepsza niż opieka nad jedynakiem czy dwójką. Prawda jest taka, ze dzieciaki w wiekszości czasu bawią się razem. Natomiast jedynak szybko sie nudzi i wymaga dużej uwagi ze strony innych. Chyba, ze jest to noworodzony bobo, to wtedy bym sie skusila:)


Polecasz wyjechać jako au pair przed czy po studiach?
Zdecydowanie przed. I mowie to do osób nie majacych planów na przyszłość jak i mających plany. Taki wyjazd nie tylko umozliwia podróżowanie ale i kształtuje nas oraz zmienia nasze dotychczasowe poglądy na lepsze. Poznajemy samych siebie i stajemy sie odporniejsi na zewnętrzne czynniki. A niemożliwe staje sie mozliwym do wykonania:)
Jaka jest szansa, że wyjadę jako au pair z siostrą czy z przyjaciółką?
Szanse są niewielkie, ale nie mówię, że niemożliwe! Warto próbować aplikować razem, a możliwe, że szczęście Wam dopisze i traficie do miejscowości w pobliżu lub do tego samego stanu. Znam rodzeństwo, które wyjechało w różnym czasie i zamieszkało od siebie jakąś godzinę.
Jak radzić sobie z homesickiem?
Co mi pomaga, to bycie produktywnym. Jeśli zaczynam użalać się nad sobą, to idę pobiegać czy poćwiczyć, lub odnawiam meble. Staram się również nie rozmawiać za często z moją rodziną na skype ( może to brzmić egoistycznie), ale raz na tydzień mi starcza. Wcześniej rozmawiałam nawet codziennie, dzieląc się drobnostkami z każdego dnia. Opowiadając co się dzieje u nas codziennie, powoduje, że zaczynamy tęsknić za tymi rzeczami, z którymi mieliśmy doczynienia na codzień. Byłam na tyle od nich uzależniona, że kiedy nie udało mi się z nimi porozmawiać, automatycznie miałam homesick. Napewno nie polecam oglądania filmów, słuchania wolnej muzyki czy też czytania książek. Nie możemy być w stanie biernym. Ruch i otaczanie się pozytywnymi osobami jest najważniejsze.
Czy da się zaoszczedzić podczas bycia au pair ?
Tak! To zależy w szczególności od każdego z nas. Jednym uda się zaoszczędzić jakąś kwotę z tygodniówki, mając przy tym również dobry czas, robiąc zakupy czy podróżując, drudzy wydadzą całą tygodniowke w jeden dzień. Podczas au pair zaoszczędziłam dużo pieniędzy jak np. na samochód, czy początkowe semestry na college.
Czy byłaś pierwszą au pair swoich hostów? Czy lepiej jest być au pair u rodziny, która nigdy niedoświadczyła zatrudniania au pair, czy wręcz przeciwnie?
Byłam drugą au pair. Z jednej strony jest fajnie być pierwszą au pair a z drugiej nie. Host rodzina może się bardzo starać a dzieciaki nie będą mówić o poprzedniej au pair lub rodzina może być totalnie zagubiona mając pierwszą au pair, nie znając dokładnie zasad a dzieciaki będą nieznośne mając kogoś nowego w domu.
Co zrobić, jeśli nie mam doświadczenia z małymi dziećmi? Czy jest to konieczne?
Niestety musisz mieć jakieś doświadczenie. Ja osobiście nie miałam doświadczenia z dziećmi z placówek itp. Jedyną opiekę jaką sprawowałam był mój brat. Zajmowałam sie nim od kiedy sie urodził. Uwzgledniłam to w aplikacji, mimo, że agencja chce doświadczenie będące z poza rodzinnego okręgu. Wiec poprosiłam sąsiadki, które miały dzieci, żeby wypisaly mi referencje:)
Jak wyglądał Twój plan dnia kiedy byłaś au pair?
We wakacje pracowałam zazwyczaj 45h, dodatkowo miałam 1,5tyg wolnego we wakacje jak i w czasie świąt, bo dzieciaki jechały do dziadków w tym czasie ( nie wliczając moich 2tyg płatnych wakacji). Jeśli chodzi o rok szkolny, to starszy był w szkole do 2, a młodszy miał przedszkole 3 razy w tyg do 12, więc pozostałe 2 dni miałam małego przez cały dzien. Pracowałam zazwyczaj od 7 ( z przerwą do 12 w trzy dni) do 6.30 lub 5.30. Nie pracowalam w weekendy.
Jaka jest szansa, że znajdę rodzinę w LA lub w innym dużym mieście jak NY itp?
Chyba każda au pair chce wyjechac do NY, LA, czy Chicago. Nikt nie chce trafić do miejscowosci, gdzie nic się nie dzieje. Ale to nie zalezy głównie od au pair, a w wieszkosci od rodzin. Jeśli masz naprawde dobrą aplikacje, wyróżniającą się na tle innych kandydatek, to napewno dobra rodzina Cię zauważy. Wystarczy cierpliwość, a przede wszystkim nie wybieranie rodziny pod presją czy pod względem ich miejsca zamieszkania. Ja czekalam 8-mcy za rodzina. Miałam wiele rodzin z Kalifornii, ale wiedziałam, że poprzednie rodziny nie będą dla mnie, mimo miejsca zamieszkania. Dałam sobie czas i tak dostałam wspaniałą rodzinę, z którą od razu załapałam świetny kontakt. Na dodatek byli z LA, więc warto było czekać. Jeśli czujesz, że rodzina z którą masz kontakt, jest z NY czy LA, nie jest odpowiednia dla Ciebie, nie bierz ich na siłe!
Czym różnią sie amerykańskie dzieci od polskich?
Co zaobserwowałam u dzieciakach z jakimi miałam tutaj doczynienia, to to, że są bardzo niesamodzielni. Są nauczeni, że wszyscy będą im usługiwać. W Polsce dzieciaki od najmłodszych lat pomagają rodzicom w domu, tutaj niestety nie znaja najprostszych rzeczy, jak np. opróżnić zmywarkę czy zmieść podłogę. Ale oczywiście zdarzają się wyjątki :)

Pytania dotyczące collegu oraz życia w LA

Czy musiałaś zdawać test TOEFL do collegu ?
Nie, tylko placement test z angielskiego i matematyki.
Czy tylko matura z Polski wystarczyła Ci, żeby dostać się na studia w USA ? Czy musiałaś zdawać również jakieś dodatkowe egzaminy ?
Tak, głównie potrzebna byla przetłumaczona matura na angielski. Jeśli chodzi Ci o college, to dodatkowo trzeba jeszcze zdać placement test z angielskiego i matematyki, ktory pokazuje na jakim poziomie jesteś z danych przedmiotów. Wynik tych testów nie ma wpływu na dostanie się do collegu. Jeśli chodzi o Uniwersytet to trzeba miec przynajmniej TOEFL.
Jak nauczyć się mówić płynnie po angielsku ? Jaka była Twoja droga?
Rozmowa z obcokrajowcami,oglądanie filmików na you tube o życiu codziennym itp czy też czytanie książek na głos.
Czy podczas Twojego collegu wróciłaś do Polski choćby tylko w odwiedziny?
Nie wróciłam do Polski. Jeśli starasz sie o wizę studencką w Polsce, możesz spokojnie odwiedzać Polskę. Jeśli wiza zostanie zmieniona w USA, otrzymasz dokument, w którym pozwoli CI legalne studiowanie w USA, ale nie podróżowanie do innych krajów. Możesz polecieć do Polski, ale wtedy musisz się starać o „prawdziwą” wizę studencką w ambasadzie, żeby móc wrócić do USA. Choć, jest ryzyko, że mogą Ci jej nie przyznać, mimo, że jesteś już przyjęta do collegu.
Czy można w miare tanio zdrowo odżywiać się w US ?
Jedzenie w USA jest niestety drogie. Polecam Trader Joe's, jak na organiczne jedzenie jest bardzo tanie, chyba nawet tańsze niż w zwykłych supermarketach.
Gdzie są najtańsze kosmetyki w USA ?
W Walmart albo Target. Większość osób przepłaca kupując kosmetyki w CVS, które są droższe o parę dolarów.
Jakie dzielnice w LA są okej pod względem cen mieszkań (przeciętne), bezpieczenstwa itd? Gdzie najlepiej zamieszkać?
Ciężko mi jest powiedzieć, bo sami nie wiedzieliśmy w jakich okolicach powinniśmy szukać mieszkania i to w dodatku w przystepnej cenie. Jeśli podobało nam sie mieszkanie, sprawdzaliśmi okolice w ciągu dnia jak i w ciagu wieczora. Od razu da sie zauważyć czy okolica jest ok czy nie.
Wybieram się do LA na maksymalnie miesiąc. Finansowo mam na to przeznaczone ok. 10tys $. Na poczatku chciałbym się zaklimatyzować i przywyknąć do tamtejszego życia. I tu jest moje pytanie, czy za 1000-1500 $ mozna już coś sensownego wynająć, jeśli chodzi o spokojniejszą dzielnice?
Tak, spokojnie można znaleźć za tą kwotę mieszkanie w dobrej okolicy. Jeśli chcesz mieszkać sam, musisz sie z tym liczyć, ze może być ciężko ze znalezieniem mieszkania. Właściciele wymagają umowy na rok. Chyba, że znajdziesz ogłoszenie, w którym osoba wyjeżdża na ten miesiąc i szuka kogoś w zastępstwie, żeby zaplacil za rachunek pod jego nieobecność. Jesli Tobie nie przeszkadza mieszkanie z współlokatorem, polecam znalezienie na craiglist.com ogłoszenie, w którym ktoś poszukuje drugiej osoby do zamieszkania z nim. Jest nawet oddzielna zakładka do poszukania mieszkania z wspołlokatorem. Oczywiście, koszty maleją, bo dzielone są na dwie osoby. Wychodzi to od 500 do 700$, w zależności od standardu i okolicy.
Czy jest ciężko znaleźć pracę na wizie turystycznej?
Bedzie bardzo ciężko znaleźć pracę na tej wizie. Wiekszość pracodawców nie chce ponosić jakiejkolwiek odpowiedzialności. Ale nie mówie, że jest to niemożliwe, bo są osoby nie mające obywatelstwa, czy odpowiedniej wizy, znajdują pracę.
W jakim stanie międzynarodowe prawo jazdy jest ważne?
Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne w niektórych stanach, w których? Tego nie wiem. Z pewnością dowiesz się o tym na miejscu w DMV, czy będziesz musiała zdawać dodatkowo od początku stanowe prawo jazdy. W niektórych stanach, międzynarodowe prawo jazdy jest ważne rok,a w drugim roku trzeba zdawać stanowe od nowa ( teoretyczne jak i praktyczne).
Jaką masz opinie na temat LA?
Moja opinia na temat LA jest podzielona. Pisałam nawet o tym post, podsyłam linka do Los Angeles jako miasto aniołów a rzeczywistość.  W pierwszych tygodniach mojego tutejszego pobytu, widziałam tylko te miejscowości przy oceanie, czyli te bogate i bezpieczne. W takim LA się zauroczyłam. Po pewnym czasie, zobaczyłam głąb LA i moja opinia się zmieniła. Nie widziałam tak wiele bezdomnych ludzi i nie wiedziałam, że LA może być tak zaśmiecone w niektórych okolicach. LA może być naprawdę fascynujące i piękne, jeśli pozostanie się w bezpiecznych i bogatych częściach LA.
Jak mogę otrzymać wizę pracowniczą?
Aby dostać wizę pracowniczą, musisz zostać zatrudniony przez pracodawcę z USA. Nie dostaniesz wizy pracowniczej jeśli nie masz tutaj zapewnionej pracy, ktora jest legalna I zadokumentowana.
Ile kosztuje samochód w Stanach i jak drogie jest jego utrzymanie?
Dobre, używane auto można juz kupić za ok. $2-3 tys. Jeśli chodzi o utrzymanie:
- co miesiąc ubezpieczenie, które wynosi ok.$70 ( jedno z najtańszych ubezpieczeń, które pokrywa wszystko dotyczące auta)
-co roku kupuje sie naklejke na tablice rejestracyjna, która kosztuje ok. $80
- co 2 lata opłaca sie smog, który kosztuje ok.$30
- no i oczywiście benzyna, która na chwilę obecną kosztuje nawet już $2.20 za galon ( porównując co wcześniejszych miesięcy, która dobijała nawet do $5).
Czy po roku trzeba zrobić stanowe prawo jazdy od „nowa”, czy da się przyśpieszyć ten proces?
Tak, trzeba zdawać prawo jazdy od nowa. Teoretyczny jak i praktyczny.Jeśli masz jakiekolwiek pytanie, które NIE pojawiło się w poście, pisz śmiało ;)

You Might Also Like

0 komentarze

Contact Form