Prawo jazdy

Ale jazda...

3:02 PMMascara Los Angeles



Dosłownie i w przenośni! Tak tak, to tylko USA "makes your life easier" i taniej. A o czym mowa? O prawie jeździe...
Pierwsze co aż mi się na usta ciśnie,żeby napisać, to jest cena. $500? $300? $100? Nie!! A jedyne $32. To jest niewiarygodne ile zarabiają na nas w Polsce na zrobieniu prawa jazdy. Prawdziwe, że aż smutne niestety…
Ale nie o tym mowa..


Więc jaka jest kolej rzeczy, żeby przystąpić do egzaminu?

Udaj się do DMV ( Department of Motor vehicles) i umów spotkanie na test pisemny. Miej przy sobie paszport, SSN( Social Security Number) i gotówkę.

Jak wygląda test pisemny?

Jeśli nie jesteś pewien swojego angielskiego, możesz podjąć ryzyko wzięcia pokaleczonego tłumaczenia na j. polski i spędzić więcej czasu na domyśleniu się o co im chodzi niż na wypełnieniu;) Na test przygotowujemy się z książki, którą możesz znaleźć klikając California driver handbook, a przykładowy test znajdziesz tutaj. Test jest bez limitu czasowego. Pytań jest 36 z czego jest dopuszczalne popełnić 6 błędów. Jeśli wynik jest pozytywny, otrzymujesz dokument ważny na rok(permit) umożliwiający praktykowanie jazdy. Nie jest wymagane brania prywatnych lekcji, możesz uczyć się z osobą, która ma prawo jazdy przynajmniej rok. Czyli kolejne $$$ mamy w kieszeni ;) Jeśli czujesz się już na tyle gotowy, żeby zdawać test praktyczny, musisz umówić kolejne spotkanie, tym razem można zrobić to online na stronie DMV. Chyba prościej się nie da :)  By zdać egzamin praktyczny, używasz samochodu od znajomego. Po zdaniu egzaminu, od razu można śmiało jeździć na szerokich, amerykańskich drogach, ponieważ dostajemy kolejny permit, pozwalający nam na prowadzenie samochodu. Gdyż nie śpieszą się z wysłaniem plakietki prawa jazdy…

Co jeśli nie uda nam się zdać za 3 podejściem?

Powtórnie płacisz $32 i przystępujesz do testu.





Jak widać, nie jest to zbyt skomplikowane, a co najważniejsze, stresujące…



You Might Also Like

10 komentarze

  1. Proste i tanie. :)
    chętnie bym poczytała o rzeczach którcy przed wyjazdem nie warto kupować w pl bo w US są tańsze. od telefonu, przez prosownice, do żelu pod prysznic. Sugestia mała :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. nie ma problemu, spróbuje o tym napisać w tym tyg:)

      Delete
  2. Nieźle - prościej chyba być nie może :D A ja bym chętnie jeszcze o studiach poczytała.. gdzie będziesz mieszkać itp :)

    ReplyDelete
  3. przeglądałam blogi aupair i tak natrafiłam na Twój.. Chciałabym podjąć ryzyko i też wyjechać do stanów, w tym roku kończę szkołę, zdaję maturę i idę na studia ale gdy czytam te wszystkie blogi zastanawiam się co mam zrobić.. czy odpuścić studia czy wyjechać.. sama nie wiem jaką podjąć decyzję. Ale chcę zadać ci kilka pytań. Z jakiej firmy wyleciałaś? Którą polecasz? Znałaś przed wylotem perfekcyjnie angielski? bo ja niestety mam blokadę językową przez pierwsze chwile.. muszę się przyzwyczajać do miejsc i języka, mój angielski jest średni boję się, że się nie dogadam na miejscu.... Pozdrawiam, i będę śledzić twojego bloga. :) Karolina

    ReplyDelete
    Replies
    1. Ja wyjechałam rok po liceum, nie poszłam na studia, bo jeszcze nie wiedziałam co dokładnie chce studiować. Powiem Ci szczeże, że ten wyjazd pomógł mnie naprowadzić, co tak naprawdę chce. Mój angielski był kiepski zanim tu przyjechałam, też miałam straszną blokadę, ale przyjeżdzasz tutaj,żeby nabrać pewności co do języka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz mój stary blog o au pair,którego już nie prowadzę http://hello-theusa.blogspot.com/ lub napisz do mnie e-mail mascaralosangeles@gmail.com
      Pozdrawiam!

      Delete
  4. A wiesz może w jakich stanach międzynarodowe prawo jazdy nie jest uznawane ?I ile można takowym jeździć? ;)
    Fajnie, że znowu piszesz bloga. A ile teraz Twoja rodzina będzie Ci płaciła za opiekę nad dziećmi? Jak można wiedzieć oczywiście.
    A i masz jeszcze swojego chłopaka o którym wspominałaś w ostatnim poście na starym blogu?
    Pozdrawiam ;)

    ReplyDelete
  5. Niestety nie wiem w jakich stanach jest uznawane międzynarodowe, ale moja znajoma jeździła na międzynarodowym przez rok tutaj. Ale jednak wydaje mi się, że lepiej jeśli się zrobi też prawo jazdy na miejscu, żeby nie było potem żadnych problemów.
    Rodzina będzie mi płacić więcej bez programu, bo niestety nie zdołałabym opłacić szkołę i mieć pięniądze na inne wydatki, jak mieszkanie itd.
    I tak, jestem nadal z moim chłopakiem, już ponad rok :)

    ReplyDelete
  6. To i ja zapytam o prawko. Za dwa tygodnie konczy mi sie waznosc mojego amerykanskiego prawka (bo odnawiam wize) i tak sie zlozylo ze papiery o odnowionej wizie dostane po tym jak skonczy mi sie waznosc prawka. Czy to prawda, ze bede musiala robic testy od nowa ? Chyba by mnie szlag trafil.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nie sądzę, żebyś musiała brać testy od nowa, ale nie wiem czy Ci odnowią prawko, jak wiza Ci wygasnęła. To tak jakby mieli dać Ci dokument na czarno,a nie wiadomo czy Ci zmienią wizę. Ja miałam zdawać prawo jazdy tydzień temu, ale wiza mi wygasnęła i muszę czekać aż dostanę studencką i wtedy mogę podejść do egzaminu:/ Mimo, że moja wiza jest w procesie, to jednak nie mogłam, bo nie wiedzą czy ją dostanę. Ale może Twoja sytuacja jest trochę inna i nie chcę Cię straszyć, po prostu idź do DMV i poproś o odnowienie dokumentu :)

      Delete
  7. Procedury uzyskania prawa jazdy w większości krajów znacznie różnią się od polskich. Wracajac do Twojego artykułu, w USA zasady zdawania prawa jazdy są łatwe i przystępne, dlatego wielu Polaków decyduje się na podchodzenie do egzaminu na prawo jazdy właśnie tam.

    ReplyDelete

Contact Form