FAQ featured

Jak zamieszkać w USA nie mając Zielonej Karty?

10:00 PMMascara Los Angeles


Wiele z Was zastanawia się jak pozostać w Stanach Zjednoczonych na dłużej, niż tylko na parę tygodni. Jak sami wiecie, USA ma bardzo regorystyczne podejście do przybywających imigrantów na teren kraju. Niestety aby zamieszkać tutaj na stałe, trzeba mieć Zieloną Kartę, po której można ubiegać się o amerykańskie obywatelstwo. Natomiast nic straconego, bo jest parę innych ciekawych możliwości, która umożliwia nam zamieszkanie w USA na przynamniej parę miesięcy lub o wiele więcej. A przy tym podróżując i pracując :) 

Jedną z opcji, jaką ja sama skorzystałam to wyjazd jako Au Pair. Au Pair to osoba, która zajmuje się dziećmi, podczas gdy rodzice pracują lub kiedy jeden z niepracujących rodziców potrzebuje dodatkowej pomocy nad dziećmi. Pracuje się do 45 godzin tygodniowo. W zamian za opiekę nad ich dziećmi, otrzymujemy tygodniowe kieszonkowe w wysokości $195.75, własny pokój, wyżywienie, 2 tygodnie uropu płatnego oraz $500, które przeznaczamy na 6 kredytów w Collegu lub na Uniwerystecie. Au Pair trwa rok (z możliwością pozostania na 13 miesiąc, podczas którego można podróżować po kraju) lub więcej, jeśli postanowimy przedłużyć program Au Pair na kolejne 6, 9 lub 12 miesięcy. Maksymalny czas programu Au Pair to 2 lata. Jednych z wymóg aby wyjechać, trzeba mieć przynajmniej 18-26 lat, prawo jazdy oraz minimum 200 godzin doświadczenia w opiece nad dziećmi. Niestety nie można wybrać lokalizacji, ale można zadecydować do jakiej rodziny chcielibyśmy trafić. Po przyjeździe do USA może okazać się, że wybór rodziny jest dla nas niewłaściwy, dlatego jest opcja rematch'u, czyli mamy 2 tygodnie na zmianę goszczącej rodziny. 
Aby ubiegać się o Au Pair, trzeba złożyć całą dokumentację do jednych z biur, które organizują taki wyjazd: Prowork, Cultural Care Au Pair Polska, Gawo czy Au Pair in America Poland. 
Jeśli chcesz poznać moją opinie na temat, co zyskałam z bycia Au Pair, zapraszam do mojego posta TUTAJ.


Inne programy, z których można skorzystać to:

Work and Travel
Program umożliwiający studentom podjęcia pracy w USA, na okres nie przekraczający 4 miesięcy oraz podróżowanie po całym terenie Stanów Zjednoczonych do 30 dni. Aby wziąć udział w programie, trzeba mieć 18-30 lat, posiadać status studentów dziennych, zaocznych, wieczorowych lub szkół licencjackich, posiadać status ucznia/studenta szkół pomaturalnych/policealnych (w trybie dziennym). Uczestnicy programu pracują od 35-40 godzin tygodniowo, a stawka za godzinę wynosi średnio od $6.50-11.00.

Internship
Program trwa 12 miesięcy i jest przeznaczony dla studentów lub absolwentów, którzy ukończyli naukę w przeciągu 12 miesięcy.

Trainee 

Jest przeznaczony dla absolwentów studiów stacjonarnych lub zaocznych będących powyżej 12 miesięcy od daty obrony i posiadających co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego. Program trwa 18 miesięcy z wyjątkiem kierunków studiów, jak: Hotelarstwo, Turystyka, Zarządzanie Restauracją, Rolnictwo, Leśnictwo i Rybołóstwo- które trwa 12 miesięcy.


Camp USA 
To praca w młodzieżowych obozach letnich. Program zaczyna się w czerwcu i trwa minimum 9 tygodni. Aby uczestniczyć w Camp USA, trzeba być w wieku 18-28lat oraz być studentem studiów dziennych, wieczorowych, zaocznych lub uczniem szkoły policealnej.

Work and Travel, Internship/ Trainee oraz Camp USA organizuje One Globe Travel.

College
College w USA należy do bardzo drogich inwestycji w USA, szczególnie dla międzynarodowych studentów. Koszt za jeden semestr w community college(3-4 miesiące) może osiągać nawet $4tysiące. Aby być pełnowymiarowym studentem w College, potrzebujemy sponsora, który podpisze dokumenty oraz przedstawi dowody, iż będzie go stać w opłaceniu szkoły oraz w utrzymaniu nas podczas pobytu w USA, gdyż wiza studencka nie pozwala nam na legalną pracę. Sponsorem może być ktoś z rodziny lub nawet osoba nam niespokrewniona.

Praca
Tak, można pracować legalnie w USA, ale tylko i wyłącznie na wizie pracowniczej. Aby otrzymać wizę pracowniczą, trzeba znaleźć pracodawcę, który stwierdzi, że jesteś lepszym kandydatem niż obywatel USA na stanowisko pracy. Taki pracodawca decydując się na zatrudnienie Ciebie, musi być sponsorem wizy. Osoby z wykształcenia medycznego, biurowego itp są wstanie znaleźć sponsora pracy. Nie sądzę, aby osoby ubiegające się na stanowiska kelnera itp otrzymały wizę pracowniczą.Jeśli zależy Wam na szczegółowych informacjach, zajrzyjcie na strony poszczególnych agencji: Prowork, Gawo, Cultural Care Au Pair, Au Pair in America Poland oraz One Globe Travel.

You Might Also Like

4 komentarze

 1. przydatny post, ja się jeszcze zastanawiam bo mam trochę czasu. :)

  ReplyDelete
 2. Ja byłam na work and travel z one globe travel i polecam serdecznie :) w tym roku mają chyba zniżke 100 dolców ;) kokosów się wiadomo nie zbije ale pozwiedzałam podciągnęłam sięz angielskiego no i wiem jak jest w USA z własnego doświadeczenia (konkretnie w Ocean City mieszkałam)

  ReplyDelete
 3. A jak to jest jeśli masz firmę w Polsce i jesteś freelancerem, dostajesz wizę turystyczną na 10 lat z jednorazowym pobytem do 6 miesięcy i powiedzmy w czasie tych 6 miesięcy zdobywasz klientów w USA i stwierdzasz, że założysz sobie oddział firmy w USA? Albo całkiem przeniesiesz firmę do USA? Da się ?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Niestety nie jestem w stanie odpowiedziec na to pytanie. Wydaje mi sie, ze mozna, ale trzeba znac odpowiedni proces, zeby wszystko bylo legalne. Zapewne prawnik pomoglby w tej sprawie :)

   Delete

Contact Form